Mehmet Şimşek: Tüm pos cihazları değişecek, KDV ve MTV artmayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “KDV, MTV ve gelir vergisi artmayacak. KDV genel oranlarını artırmayacağız” dedi. Şimşek, düşük KDV oranıyla fiş kesilmesinin önlenmesi için yeni POS cihazlarının kullanılacağını ve bu makinaların Haziran’dan itibaren çalışacağını söyledi. Şimşek, kira geliri beyanı için 420 bin konutun ziyaret edildiğini de açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, CNNTÜRK’te yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“Harcamaları gözden geçireceğiz. Daha üretken, verimli alanlara yönelteceğiz. Kayıt dışılık ile mücadele edeceğiz. Çok ciddi düzenlemeler çalışıyoruz. Nokta atışı olacak. Kayıt dışı ile mücadele ederek, bütçe açığını daha kalıcı bir şekilde kontrol altına alacağız. Kayıt dışılık hak yemek demektir.

‘YENİ POS CİHAZLARI GELİYOR’

Seçim öncesinde kasıtlı üretilen spekülasyonlar var. Haziran’dan itibaren itibaren yeni bir nesil pos makinesi konulacak. Herhangi bir şehrin, çok işlek bir restoranı örneğin. Gün boyu ekmek, su gibi KDV yüzde 1 fiş kesilmiş. Bize haber verecek bu makine ile.

KİRA GELİRİ BEYANNAMESİ: 2 AYDA 420 BİNDEN FAZLA KAPI ÇALDIK

Niyetimiz tüm kira sözleşmelerini bundan sonra e-devlet üzerinden yaptırmak. Son 2 ayda 420 binden fazla kapı çaldık. Elimizdeki bilgilerle, fiili durumu karşılaştırdık. Bu ay sonunda kira beyannamesi verilmesi lazım.

‘KDV, MTV ARTMAYACAK’

Vergi ile ilgili tutumuz net. Kurumlar vergisini artırmayacağız. Gelir vergisini artırmayacağız. KDV genel oranları artırmayacağız. İstistanalar varsa, indirimli olanlar var ise bunu gözden geçireceğimizi zaten söylemiştik. Motorlu Taşıtlara ilave bir oran gündemimizde değil.”

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x